Nasz ukochany Język Polski
Język polski jest piękny, świadczy o naszej historii, naszej kulturze, naszym sposobie myślenia. 
Bądźmy dumni z naszego języka!
Ale skąd właściwie pochodzi język polski? Dlaczego używamy alfabetu łacińskiego? Ile jest polskich dialektów?
Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Językiem polskim posługuje się obecnie ponad 40 milionów ludzi na całym świecie. A może nawet więcej. Wynika to z obecności wielu Polaków za granicą. W Stanach Zjednoczonych, ale także we Francji i Wielkiej Brytanii jest ponad 500 000 osób mówiących po polsku. Ponad 200 000 osób posługujących  się językiem polskimj jest w Niemczech, Białorusi i na Litwie.

Język polski jest językiem słowiańskim należącym do rodziny języków bałtycko-słowiańskich, które same w sobie są gałęzią języków indoeuropejskich.

Wśród języków indoeuropejskich  są również  włoski, germański, celtycki, helleński i indoirański.

1000 lat temu języki słowiańskie dzieliły się już na trzy grupy : zachodni, południowy i wschodniosłowiański.

Mieszko I i zjednoczył różne plemiona słowiańskie co pomogło zjednoczyć różne dialekty. Chrześcijaństwo przyniosło rowniez łacinę. Był to język używany przez elity królestwa Polskiego. Alfabet łaciński będzie stopniowo dominował. Pierwsze teksty w języku polskim pochodzą z XII wieku.
Jednak z czasem alfabet łaciński okazał się niewystarczający do zapisania wymowy języka polskiego. Stąd pojawienie się typowo polskich liter tak jak ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż

W okresie dynastii jagiellońskiej (1386-1569) język polski stał się językiem urzędowym obok łaciny.

Miasta były administrowane na prawach Madeburga pochodzących z Niemiec. To doprowadziło, że w języku w polskim pojawiają się słowa pochodzące z języka niemieckiego tak jak ratusz albo burmistrz.
W XVI wieku język polski stał się językiem dominującym wśród elit i rozwijała się literatura w języku polskim.Język polski stał się również dominującym językiem wśród elit w Europie Środkowej, na Litwie, na Ukrainie i na Białorusi.
Wraz z rozbiorami język polski przestał być językiem urzędowym, i poprzez wysiedlenie polskiej ludności zniknęło wiele dialektów języka polskiego.
To dlatego język polski jest tak jednolity.

Ale mimo tego dzisiaj rozpoznajemy 4 dialekty:
Dialekt wielkopolski
Dialekt Mazowiecki
Dialekt Małopolski
Dialekt Śląski
Czasami też kaszubski uważany jest za gwarę.
Jeżeli potrzebujesz poprawić swoją znajomość języka polskiego, jeżeli chcesz się dobrze przygotować do matury z języka polskiego, możesz skorzystać z korepetycji języka polskiego na naszej stronie!