Jakie zawody są związane z biologią i chemią?

W szkole uczymy się biologii i chemii, te przedmioty są dość teoretyczne i trudno sobie wyobrazić o można konkretnie z nimi robić. Ogólnie za mało mówimy o możliwościach zawodowych tych przedmiotów!


Na MojKorepetytor, gdy uczniowi brakuje motywacji, staramy się więcej rozmawiać o możliwościach zawodowych związanych z biologią i chemią. Pozwala to uczniowi nadać sens w jego pracy.
Dzisiaj zawody związane  z biologią i chemią przechodzą prawdziwą rewolucję wraz z rewolucją cyfrową, postępem technicznym, inwestycjami w badania i transformacją ekologiczną. Więc może być ciekawe zobaczyć jakie są zawody z nimi związane.


Zobaczysz, że zawody są bardzo zróżnicowane niezależnie od poziomu studiów.

W tym artykule damy ci kilka przykładów zawodów:


- Specjalista oczyszczania

Tutaj nie mówimy o sprzątaniu pomimo, że wynik docelowy jest trochę podobny. Specjalista oczyszczania zapewnia ograniczenie zanieczyszczeń bakteriologicznych, przemysłowych lub nuklearnych.

Ten zawód jest bardzo ważny bo on po prostu dba o nasze codzienne bezpieczeństwo zarówno w firmach jak i w elektrowniach.

- Bioinformatyk

Łączy biologię z informatyką. Bioinformatyk powinien być dobry zarówno z biologii, jak i informatyki. Przeprowadza eksperymenty w laboratorium, następnie analizuje te dane na swoim komputerze.

Ten  zawód można wykonywać w laboratoriach, na uniwersytetach lub w firmach.

- Tanatopraktor

Jeżeli praca w zakładzie pogrzebowym Ci nie przeszkadza możesz być Tanatopraktorem.
Wykorzystuje on swoją wiedzę z biologii i chemii na ciałach zmarłych sprawiając, że ciało  zachowuje odpowiednią  świeżość podczas pogrzebu. Niekoniecznie jest to praca dla wszystkich, ale jest bardzo przydatna.

- Kreator perfum

Aby stworzyć perfumy, trzeba przeprowadzić wiele badań, umieć manipulować składnikami chemicznymi. Wymagany będzie minimalny stopień licencjata z biologii lub chemii. Będziesz pracować z zespołem marketingowym, aby poznać trendy.

- Zoolog

Eksperci od zwierząt. W zależności od pochodzenia zwierząt istnieją różne specjalności. Badanie środowiska zwierzęcia, jego pokarmu, jego zdrowie i postępy  rozwoju. Idealny zawód do ochrony bioróżnorodności lub zachowania ekosystemów.

- Mikrobiolog
Mikrobiolog pracuje w laboratorium i bada mikroorganizmy, takie jak bakterie.
Zawód naukowca w mikrobiologii ma kluczowe znaczenie dla medycyny i leczenia chorób.

- Oceanograf
Zajmuje się badaniem dna morskiego, gatunków i bioróżnorodności. Podstawowy zawód jeżeli weźmiemy pod uwage, że morze stanowi 70% powierzchni Ziemi. Zawód scenografa jest pełen przyszłości, ponieważ do tej pory zbadano zaledwie 5% oceanów.- Technik chemik

W przemyśle dba o to, aby cały proces przebiegał sprawnie. Kontroluje urządzenia techniczne. W laboratorium uczestniczy w badaniach.

Istnieje wiele różnych zawodów związanych z chemią i biologią. Jeśli chcesz poprawić swój poziom, możesz wypróbować nasze korepetycje online z biologii i chemii.